Pogrzeb

Z Kodeksu Prawa Kanonicznego:

Kan. 1176 -§ 2. Pogrzeb kościelny, w którym Kościół wyprasza duchową pomoc zmarłym, okazuje szacunek ich ciału i równocześnie żywym niesie pociechę nadziei, należy odprawiać
z zachowaniem przepisów liturgicznych.
§ 3. Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych.
Nie zabrania jednak kremacji, jeśli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej.
Kan. 1177 -§ 1. Nabożeństwo pogrzebowe za każdego wiernego winno być z reguły odprawione w jego własnym kościele parafialnym,
§ 2. Każdy jednak wierny albo ci, do których należy troska o pogrzeb zmarłego, mogą wybrać inny kościół na pogrzeb, za zgodą tego, kto nim zarządza, i po zawiadomieniu własnego proboszcza.

Pogrzeb osoby zmarłej, która mieszkała na terenie naszej parafii należy zgłosić
w kancelarii po ustaleniu miejsca i terminu pochówku na cmentarzu. Zgłoszenia powinien dokonać ktoś z najbliższej rodziny zmarłego. W kancelarii należy przedstawić:

  • odpis aktu zgonu z USC
  • potwierdzenie daty i miejsca pochówku z cmentarza
  • jeżeli śmierć nastąpiła w szpitalu: potwierdzenie przyjęcia przez zmarłego sakramentów

Jeśli zmarły nie był naszym parafianinem, a pogrzeb ma się odbyć w naszym kościele i ma być odprawiany przez księdza z naszej parafii należy dostarczyć zgodę z parafii zamieszkania zmarłej osoby na odprawienie pogrzebu i wpisanie do ksiąg zmarłych w naszej parafii.

Jeśli pogrzeb jest odprawiany przez księdza z parafii zamieszkania zmarłego nasza parafia udostępnia kościół. Ofiarę na pokrycie kosztów wynajęcia kościoła /światło, ogrzewanie/ należy złożyć w kancelarii parafialnej.

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami