DROGA NEOKATECHUMENALNA

W Parafii p.w. Matki Bożej Dobrej Rady nie istnieje jeszcze Wspólnota Neokatechumenalna, która realizowałaby formację Drogi Neokatechumenalnej.
Natomiast obecnie w naszej parafi były głoszone katechezy związane z tą formacją. O nowym terminie katechez będziemy informować na naszej parafialnej stronie internetowej.
Osoby zainteresowane tą formacją lub chcące wziąć udział w kolejnych katechezach – prosimy o kontakt z Proboszczem Parafii ks. Marianem Pietraszko. Zachęcamy też do kontaktu drogą e-mail neokatechumenat@parafiaprokocim.pl lub telefonicznie 604432033.
DROGA NEOKATECHUMENALNA W OCZACH PAPIEŻY
Papież św. Paweł VI (4.VIII.1976)
“W naszych czasach trzeba ponownie rozpocząć odbudowę Kościoła, na poziomie psychologicznym i duszpasterskim, tak jakby Kościół zaczynał od nowa – od zera, że tak powiem – aby mógł się odrodzić.”
8 maja 1974 r., na zakończenie międzynarodowego spotkania odbywającego się w Rzymie w „Domus Mariae”, około 500 jego uczestników – prezbiterów i świeckich pochodzących z różnych regionów Europy – było obecnych na papieskiej audiencji generalnej. Paweł VI skierował do nich następujące słowa:
“Pozdrawiamy grupę księży i ludzi świeckich reprezentujących ruch – popatrzcie, to są sprawy posoborowe – wspólnot neokatechumenalnych, które przybyły do Rzymu z wielu diecezji Włoch i innych krajów na spotkanie poświęcone tematyce ewangelizacji w świecie współczesnym, tej samej tematyce, którą podejmie najbliższa sesja Synodu Biskupów. Jakąż radość i jaką nadzieję daje nam wasza obecność i wasza działalność! Wiemy, że w waszych wspólnotach usiłujecie wspólnie zrozumieć i rozwinąć bogactwa waszego Chrztu i konsekwencje waszej przynależności do Chrystusa. To zaangażowanie umożliwia wam zdanie sobie sprawy z tego, że życie chrześcijańskie nie jest niczym innym, jak zgodnością nauki i postępowania, niczym innym, jak nieustannym dynamizmem wypływającym stąd, że zaakceptowało się to, by być razem z Chrystusem i przedłużać Jego obecność i Jego misję w świecie.“
Papież św. Jan Paweł II (Watykan – Clementine Room, 24.I.1997 / Castel Gandolfo, 21.IX.2002)
“Drodzy Bracia i Siostry: Witajcie w Domu Papieskim! Pozdrawiam was z miłością, drodzy świeccy i kapłani, wraz z waszymi odpowiedzialnymi, inicjatorami Drogi Neokatechumenalnej. Jak każda rocznica, również wasza, widziana w świetle wiary, przemienia się w czas uwielbienia i wdzięczności za obfitość darów, które Pan wam obdarzył, a przez was cały Kościół. Dla wielu neokatechumenalne doświadczenie było drogą nawrócenia i dojrzewania w wierze poprzez ponowne odkrycie chrztu jako prawdziwego źródła życia i Eucharystii jako kulminacyjnego momentu w istnieniu chrześcijanina; poprzez ponowne odkrycie słowa Bożego, które wspólne w braterskiej komunii staje się światłem i przewodnikiem życia; i poprzez ponowne odkrycie Kościoła jako autentycznej wspólnoty misyjnej.Ilu chłopców i dziewcząt, dzięki Drodze, odkryło również swoje powołanie kapłańskie i zakonne! Wasza wizyta daje mi również szczęśliwą okazję, aby dołączyć do pieśni uwielbienia i dziękczynienia za “cuda” (magnalia), które Bóg zrealizował w doświadczeniu Drogi. Jak nie dziękować Panu za owoce, które zostały zrodzone przez Drogę Neokatechumenalną w jej ponad trzydziestu latach istnienia! W zsekularyzowanym społeczeństwie takim jak nasze, gdzie panuje obojętność religijna, a wielu ludzi żyje tak, jakby Bóg nie istniał, jest wielu, którzy muszą na nowo odkryć sakramenty inicjacji chrześcijańskiej, zwłaszcza chrzest. Droga jest bez wątpienia jedną z opatrznościowych odpowiedzi na tę pilną potrzebę. Kontemplujemy wasze wspólnoty: Ilu odkryć na nowo piękno i wielkość otrzymanego powołania chrztu! Jakże hojność i gorliwość w głoszeniu ewangelii Jezusa Chrystusa, szczególnie najdalej! Jak wiele powołań do kapłaństwa i życia zakonnego powstało dzięki tej drodze formacji chrześcijańskiej! Neokatechumenat jest swego rodzaju przewodnikiem jak stawac się chrześcijaninem coraz pełniej, jak rozwijać owe ziarno zasiane podczas chrztu.“
Papież Benedykt XVI (Watykan – Sala Pawła VI, 20.I.2012)
“Drodzy bracia i siostry, również w tym roku mam radość spotkać się z wami i podzielić się tym momentem posłania na misję. Specjalne pozdrowienie dla Kiko Argüello, Carmen Hernández i Don Mario Pezziego oraz serdeczne pozdrowienie dla was wszystkich: księży, seminarzystów, rodzin, formatorów i członków Drogi Neokatechumenalnej. Wasza dzisiejsza obecność jest widzialnym świadectwem waszego radosnego zaangażowania się w życie wiarą, w komunii z całym Kościołem iz Następcą Piotra oraz bycie odważnymi głosicielami Ewangelii. Jak wiemy, to zobowiązanie nie zawsze jest łatwe. Czasami jesteście w miejscach, gdzie konieczne jest pierwsze głoszenie Ewangelii, w „Missio ad gentes”; często natomiast w regionach, które nawet poznawszy Chrystusa stały się obojętne na wiarę: sekularyzm przyćmił poczucie Boga i przesłaniał wartości chrześcijańskie. Tam wasze zaangażowanie i wasze świadectwo muszą być jak drożdże, które z cierpliwością, z poszanowaniem czasów, z sensus Ecclesiae, sprawiają, że całe ciasto rośnie. Kościół uznał na Drodze szczególny dar, jaki Duch Święty dał naszym czasom, a zatwierdzenie Statutów i „Dyrektorium katechetycznego” są tego znakiem. Zachęcam was, abyście wnieśli swój oryginalny wkład w sprawę Ewangelii. W swojej wartościowej pracy szukajcie zawsze głębokiej komunii ze Stolicą Apostolską i pasterzami Kościołów partykularnych, do których jesteście włączeni: jedność i harmonia ciała kościelnego są ważnym świadectwem Chrystusa i Jego Ewangelii w świecie w że żyjemy. Drogie rodziny, Kościół dziękuje wam; Potrzebuje was do Nowej Ewangelizacji. Rodzina jest ważną komórką wspólnoty kościelnej, w której kształtuje się życie ludzkie i chrześcijańskie. Z wielką radością widzę wasze dzieci, wiele dzieci, które na was patrzą, drodzy rodzice, którzy patrzą na wasz przykład. Sto rodzin wyjeżdża na dwanaście Missio ad gentes. Wzywam was, abyście się nie bali: kto niesie Ewangelię, nigdy nie jest sam. Serdecznie pozdrawiam kapłanów i seminarzystów: kochajcie Chrystusa i Kościół, przekazuj radość z tego, że go znalazłem, i piękno, że daliśmy mu wszystko. Pozdrawiam również wędrowców, odpowiedzialnych i wszystkie wspólnoty Drogi. Nadal bądźcie hojni dla Pana: On zawsze będzie was pocieszał.“
Papież Franciszek (Rzym – Tor Vergata, 5.V.2018)
“Drodzy Bracia i Siostry, dzień dobry! Bardzo się cieszę, że mogę się z wami spotkać i wraz z wami powiedzieć: dziękuję! Dziękuję Bogu, a także wam, zwłaszcza tym, którzy odbyli długą podróż, żeby tu być. Dziękuję za «tak», które wypowiedzieliście, za to, że przyjęliście powołanie Pana do życia Ewangelią i ewangelizowania. A wielkie podziękowanie należy się również temu, kto zapoczątkował Drogę Neokatechumenalną przed pięćdziesięciu laty. Pięćdziesiąt to ważna liczba w Piśmie – pięćdziesiątego dnia Duch Zmartwychwstałego zstąpił na apostołów i objawił Kościół światu. Wcześniej jeszcze Bóg uświęcił rok pięćdziesiąty: «Rok pięćdziesiąty będzie dla was rokiem jubileuszowym» (Kpł 25, 11). Rokiem świętym, w którym naród wybrany miał namacalnie doświadczyć nowych realiów, jak wyzwolenie i powrót uciśnionych do domu: «Obwieścicie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców – powiedział Pan. – (…) każdy z was powróci do swej własności i każdy powróci do swego rodu» (w.10). Tak więc po pięćdziesięciu latach Drogi byłoby wspaniale, gdyby każdy z was powiedział: «Dziękuję, Panie, za to, że mnie naprawdę wyzwoliłeś; że w Kościele znalazłem swoją rodzinę; że w Twoim chrzcie rzeczy stare przeminęły i cieszę się nowym życiem (por. 2 Kor 5, 17); że poprzez Drogę wskazałeś mi szlak do odkrycia Twojej czułej miłości Ojca».“
Obecnie Droga Neokatechumenalna jest obecna w 134 krajach na pięciu kontynentach. Istnieje 21 300 wspólnot w 6270 parafiach. Jest 1668 rodzin na misji, z których 216 to missio ad gentes w zdechrystianizowanych miastach na pięciu kontynentach. Powstało do tej pory 125 diecezjalnych seminariów misyjnych Redemptoris Mater.