SZKOŁY I KATECHECI

UDZIAŁ W LEKCJACH RELIGII

Udział w lekcjach religii na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum
i szkoły ponadgimnazjalnej jest obowiązkiem młodego katolika. Polskie Dyrektorium Katechetyczne stwierdza wyraźnie: Wszyscy katolicy uczęszczający do placówek oświatowych, w których odbywa się nauczanie religii, zobowiązani są w sumieniu uczestniczyć w tych lekcjach. Rodzice dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia, mają obowiązek zapisać swe dzieci na lekcje religii /PDK 87/.
         W wydanym w sierpniu 2013 r. komunikacie Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski przypomina, że przygotowanie
do przyjęcia sakramentów świętych: Pierwszej Komunii św., sakramentu pokuty oraz bierzmowania odbywa się podczas systematycznej katechezy parafialnej oraz w trakcie lekcji religii w szkole. Uczestnictwo w zajęciach z etyki nie spełnia w żadnym zakresie wymogu przygotowania do wyżej wymienionych sakramentów  i nie może być respektowane przy podejmowaniu decyzji o wyrażeniu zgody, co do ich przyjęcia.
          Zgodnie z Instrukcją duszpasterską Konferencji Episkopatu Polski i Metropolity Krakowskiego nie wolno dopuszczać do pełnienia funkcji chrzestnego młodzieży nieuczęszczającej na katechizację. W naszej archidiecezji dokumentem potwierdzającym udział w lekcjach religii w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej  jest indeks katechizacji, który otrzymuje się na koniec kl. VI z wpisywanymi na bieżąco przez katechetę ocenami semestralnymi.

SZKOŁY NA TERENIE PARAFII I KATECHECI

Szkoła Podstawowa nr 61 - ul. Popławskiego 17
   Izabela Ludwig
   ks. Adam Gabryś