Czytania Liturgiczne Galerie zdjęć Panorama Kościoła Parafialnego Multimedia (YouTube)

30-820 Kraków, al. Dygasińskiego 44A
tel. (12) 6502701 lub 517149661
fax. (12) 6502719
e-mail: kancelaria@parafiaprokocim.pl
KONTO: PEKAO S.A. II O. w Krakowie nr:
59 1240 1444 1111 0000 0937 1747

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA (9.IX.2018)

1. Dziś rozpoczyna się VIII Tydzień Wychowania przeżywany pod hasłem „W poszukiwaniu drogi”. Pamiętajmy w naszych modlitwach o wszystkich zaangażowanych w dzieło wychowania młodego pokolenia.

2. Kalendarz liturgiczny na nowy tydzień:
• dziś przypada wspomnienie bł. Anieli Salawy
• w środę /12.09/ – wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi
• w czwartek /13.09/ – wspomnienie św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła; w naszym kościele odprawimy w tym dniu kolejne nabożeństwo fatimskie. O 17.00 będzie Różaniec, potem Msza św. i procesja. Intencje modlitewne można składać do skarbony przed figurą Matki Bożej Fatimskiej.
• w piątek /14.09/ – święto Podwyższenia Krzyża Świętego
• w sobotę /15.09/ – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej

3. Wraz z Parafialnym Zespołem Caritas dziękujemy za artykuły szkolne oraz ofiary na wsparcie dla polskich uczniów mieszkających na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Zebrano kwotę 1360 zł.

4. Dzisiaj na terenie przykościelnym odbędzie się Parafialny Festyn Rodzinny - rozpoczęcie o 14.45. W programie przewidziano: gry i zabawy dla dzieci, występy wokalne i taneczne, koncert Magdy Anioł z zespołem oraz wiele innych atrakcji. Serdecznie zapraszamy na to rodzinne świętowanie. Przypominamy, że za bezpieczeństwo dzieci w czasie festynu na placu przykościelnym odpowiadają rodzice. Szczegółowy program znajduje się na plakatach przy wejściach do kościoła.

5. Podczas spotkania Duszpasterskiej Rady Parafialnej, które odbyło się w ubiegłą niedzielę:
- podsumowano wydarzenia duszpasterskie ostatnich miesięcy
- przyjęto ustalenia dotyczące wprowadzenia możliwości składania ofiar za korzystanie z parkingu parafialnego przez kierowców, którzy pozostawiają tu swoje samochody /często na cały dzień/ a nie są uczestnikami Mszy św. i nabożeństw. Od poniedziałku na bramie parkingowej znajduje się baner informacyjny, natomiast przy wyjeździe z parkingu ustawiono skarbonę, do której można składać ofiary na cele charytatywne. Informujemy, że w dniach, kiedy jest w naszym kościele odprawiany pogrzeb parking dolny pozostaje od rana zamknięty i zarezerwowany dla uczestników pogrzebu.
- omówiono temat budowy organów piszczałkowych, z którym chcemy zapoznać wszystkich Parafian: W związku z przebudową instrumentarium organowego w Bazylice Mariackiej w Krakowie otrzymaliśmy propozycję dotyczącą możliwości wybudowania w naszym kościele organów. Cała bowiem mechanika, stół gry i większość głosów z Bazyliki Mariackiej (z wyjątkiem zabytkowych) będzie do wykorzystania nieodpłatnie, jako dar tamtejszej wspólnoty parafialnej. Archidiecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej uznała, że nasz kościół jako jeden z bardziej znanych w Krakowie, z koronowanym wizerunkiem Matki Bożej, jest odpowiedni do wykorzystania w budowie nowego instrumentu tak używanych piszczałek, jak również kontuaru, wiatrownic, konduktów oraz innych urządzeń organów mariackich. Po translokacji i renowacji instrument zostanie tak przebudowany, że może służyć nam przez długie lata. Po spotkaniach z Archiprezbiterem Mariackim, przedstawicielami Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej, z organmistrzami i po rozpatrzeniu ofert konkursowych oraz po konsultacjach z Radą Parafialną zdecydowano o przystąpieniu do realizacji tego zadania. Po przeprowadzeniu prac przygotowawczych planujemy budowę nowego instrumentu w naszym kościele w roku 2020. Warto zaznaczyć, że koszt budowy wyniesie około 1/3 kosztów budowy całkowicie nowych organów. W ciągu najbliższych miesięcy będziemy gromadzić środki finansowe na pokrycie kosztów translokacji oraz montażu instrumentu odpowiadającego godności naszej świątyni. Jesteśmy wdzięczni parafii Mariackiej oraz wszystkim, którzy swoimi ofiarami wspierają i będą wspierać to dzieło. Przypominamy, że w intencji ofiarodawców i dobroczyńców modlimy się w każdą II niedzielę miesiąca podczas Mszy św. o 8.00.

6. W przyszłą niedzielę na Mszy św. o 12.30 będziemy się modlić w intencji dzieci, które przyjęły w naszym kościele sakrament chrztu św. we wrześniu 2017 r.

7. W przyszłą niedzielę nasza rodaczka, s. Dorotea Obtułowicz, sercanka przybliży nam pracę misyjną w Boliwii. Przed kościołem będzie można złożyć ofiary na potrzeby dzieci z sierocińca, w którym s. Dorotea pełni posługę.

8. Zapraszamy do udziału w Pielgrzymce Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej, która odbędzie się w niedzielę, 16 września. Są jeszcze wolne miejsca. Osoby chętne na wyjazd autokarem mogą się zapisywać w zakrystii. Koszt - 20 zł, wyjazd z parkingu parafialnego o 6.30.

9. Informacje o spotkaniach grup parafialnych:
• Krąg Biblijny - w piątek o 20.00 w sali parafialnej. W tym roku spotkania Kręgu Biblijnego poprowadzi ks. dr Wiesław Alicki, adiunkt przy Katedrze Teologii Biblijnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II
• Schola dziecięca – w piątek o 16.30 w salce pod plebanią
• Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ - w sobotę po Mszy św. o 7.30 w kaplicy nad salkami
Zapraszamy wszystkich, którzy byli już zaangażowani oraz zachęcamy nowe osoby do włączenia się w działalność tych wspólnot.

10. W tym tygodniu rozpoczną się zapisy do grup przygotowujących do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Bezpośrednim przygotowaniem do bierzmowania zostaną objęte klasy VII i VIII szkoły podstawowej oraz klasy III gimnazjum.
Zapisy dla klas VIII będą w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania od najbliższego poniedziałku, 10 września do soboty, 15 września. Do zapisu należy przynieść uzupełniony indeks katechizacji zawierający wpisane oceny z katechezy szkolnej i zaliczenie poprzedniego roku przygotowania do bierzmowania oraz Dzienniczek kandydata do bierzmowania świadczący o udziale w życiu liturgicznym.
Zapisy dla klas III gimnazjum będą w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania po przyszłej niedzieli, od 17 do 22 września.
Wspólne rozpoczęcie przygotowania dla klas VIII i III, na które zapraszamy młodzież wraz z rodzicami, będzie w niedzielę, 30 września na Mszy św. o 19.30. Natomiast klasy VII szkoły podstawowej rozpoczną przygotowanie w II semestrze.
Szczegółowe informacje i terminy spotkań znajdują się na tablicy ogłoszeń w przedsionku kościoła oraz na stronie internetowej naszej parafii.
Przypominamy, że zgodnie z wymogami prawa kanonicznego przyjęcie bierzmowania jest jednym z koniecznych warunków, które należy spełnić, aby zostać dopuszczonym do pełnienia funkcji chrzestnego.

Wszystkim Parafianom i Gościom modlącym się w naszym kościele życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki naszej Patronki, Matki Bożej Dobrej Rady.