Czytania Liturgiczne Galerie zdjęć Panorama Kościoła Parafialnego Multimedia (YouTube)

30-820 Kraków, al. Dygasińskiego 44A
tel. (12) 6502701 lub 517149661
fax. (12) 6502719
e-mail: kancelaria@parafiaprokocim.pl
KONTO: PEKAO S.A. II O. w Krakowie nr:
59 1240 1444 1111 0000 0937 1747

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ (14.IV.2019)

1. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień – czas, w którym wspominamy najważniejsze wydarzenia w historii zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa Chrystusa.

2. Na ostatnie niedzielne nabożeństwo Gorzkich Żali zapraszamy dziś na 16.30. Przed Gorzkimi Żalami, o 16.00 – Droga Krzyżowa, którą poprowadzi Akcja Katolicka.

3. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli dziś swoimi ofiarami złożonymi na tacę dzieło budowy organów w naszym kościele. Przypominamy, że Msza św. w intencji ofiarodawców jest odprawiana w każdą II niedzielę miesiąca 8.00.

4. Kancelaria parafialna w tym tygodniu będzie czynna tylko do środy włącznie.

5. W poniedziałek, wtorek i środę możliwość spowiedzi w naszym kościele będzie w czasie Mszy św. porannych i po południu od 17.00 do 18.30.

6. W Wielki Czwartek możliwość spowiedzi będzie od 6.30 do 8.00. O godz. 8.00 udzielona zostanie Komunia św. tym, którzy nie mogą uczestniczyć we Mszy św. wieczornej.

7. W Wielki Czwartek o 10.00 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach będzie odprawiona Msza Krzyżma Świętego. Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski zaprasza na nią wszystkich kapłanów, a także Służbę Liturgiczną, młodzież, Ruch Światło-Życie.

8. Paschalne Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się od wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, ma swoje centrum w Wigilii Paschalnej i kończy się nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania. Kościół towarzyszy swemu Panu w Jego Męce, trwa na modlitwie w czasie Jego spoczynku w grobie i uroczyście świętuje Jego zmartwychwstanie.

9. Program Triduum Paschalnego w naszej parafii:
Wielki Czwartek
Uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej o 18.00.
Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i adoracja do 22.00.
Do prowadzenia adoracji zapraszamy:
- od 19.45 – Straż Honorową Najświętszego Serca Pana Jezusa
- od 20.30 – Parafialny Zespół Caritas
- od 21.15 – Grupę Misyjną
Wielki Piątek
W tym dniu obowiązuje post ilościowy oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
Adorację w Ciemnicy rozpoczniemy o godz. 6.00. Dyżur w konfesjonale będzie od 6.00 do 12.00.
Komunii św. udziela się w tym dniu tylko w czasie Liturgii Męki Pańskiej.
O godz. 14.00 w kościele rozpoczniemy Parafialną Drogę Krzyżową. Przejdziemy ulicami: Prostą, al. Dygasińskiego, Górników, Snycerską i Prostą wrócimy do kościoła. Na zakończenie odmówimy w kościele Koronkę do Miłosierdzia Bożego i rozpoczniemy Nowennę do Miłosierdzia Bożego.
Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o 18.00. Składa się ona z Liturgii Słowa, adoracji Krzyża i Komunii św. Po opisie Męki Pańskiej według św. Jana zostanie wygłoszone ostatnie kazanie pasyjne. W czasie adoracji Krzyża odśpiewamy Gorzkie Żale. Na zakończenie liturgii w uroczystej procesji przeniesiemy Najświętszy Sakrament do Grobu Bożego i rozpoczniemy całonocne czuwanie.
Do prowadzenia adoracji zapraszamy:
- od 21.00 – Róże Różańcowe
- od 22.00 – Akcję Katolicką
- od 23.00 – Wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym „Gałąź Sykomory”
O północy będzie Droga Krzyżowa prowadzona przez młodzież.
Na dalsze nocne czuwanie przy Grobie Bożym zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej parafii w dowolnie wybranym czasie.
Dyżur w konfesjonale będzie przez całą noc.
Ofiary składane przy krzyżu są przeznaczone na utrzymanie Grobu Bożego w Jerozolimie.
Wielka Sobota
Cały dzień będzie adoracja przy Grobie Pańskim.
Dyżur w konfesjonale od 6.00 do 15.00.
Poświęcenie pokarmów przeznaczonych na stół wielkanocny od 10.00 do 16.00, co 20 minut.
W naszej parafii jest piękny zwyczaj dzielenia się z potrzebującymi i składania dla nich darów przy poświęceniu pokarmów. Paczki dla osób, które zgłosiły się do Parafialnego Zespołu Caritas będą wydawane w sobotę od 15.00 do 17.00.
Zachęcamy do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych również w Wielką Sobotę.
Wigilia Paschalna
Liturgia w sobotę wieczorem rozpocznie się o 18.00. Liturgia Wigilii Paschalnej składa się z czterech części: liturgii światła, liturgii Słowa, liturgii chrzcielnej i liturgii eucharystycznej. Prosimy o przyniesienie świec.
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
Procesja rezurekcyjna o godz. 6.00.
Uroczyste Nieszpory kończące Triduum Paschalne odprawimy o 17.15.

10. Ks. Jan Juszko przesłał podziękowanie za ofiary złożone w czasie rekolekcji na budowę sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Mińsku na Białorusi. Zebrano kwotę 20100 zł.

11. Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Gałąź Sykomory dziękuje za ofiary złożone za palmy w ubiegłą niedzielę. Zebrano kwotę 2759 zł. Zostanie ona w całości przeznaczona na dofinansowanie udziału dzieci, młodzieży i osób potrzebujących w otwartych dla wszystkich rekolekcjach wakacyjnych na Śnieżnicy, które odbędą się w dniach 9-15 sierpnia br.

12. Odpowiadając na prośby Parafian zgłaszane w czasie wizyty duszpasterskiej w minionym tygodniu wykonano malowanie barwami ostrzegawczymi stopni schodów prowadzących na plac przykościelny od ul. Prostej oraz przy wejściu głównym, aby zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z dróg dojścia do naszego kościoła.

13. Spotkanie organizacyjne dla osób, który zapisały się na czerwcową pielgrzymkę do Lourdes odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia o 19.00 w sali parafialnej. Wtedy można będzie też dokonać ostatniej wpłaty.

14. W dniach 18-26 października br. planujemy pielgrzymkę autokarową do Włoch. W programie nawiedzenie takich miejsc jak: Loreto, Manoppello, San Giovanni Rotondo, sanktuarium św. Michała Archanioła w Monte Sant’Angelo, sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Genazzano, Rzym, Asyż, Wenecja. Szczegółowy plan pielgrzymki jest dostępny w zakrystii oraz na stronie internetowej naszej parafii. Zapisy chętnych i wpłatę wpisowego przyjmujemy do 18 maja w kancelarii parafialnej.

15. Na stoliku za ławkami oprócz biuletynu liturgicznego „Dzień Pański” znajduje się także książeczka „Przewodnik po Triduum Paschalnym”. Zawiera ona teologiczne i liturgiczne objaśnienie tych najważniejszych dni w roku i może pomóc w ich przeżywaniu.

16. W kiosku parafialnym można nabyć paschaliki i baranki wielkanocne oraz szkaplerze i modlitwy do św. Michała Archanioła.

Wszystkim Parafianom i Gościom modlącym się w naszym kościele życzymy na czas Wielkiego Tygodnia Bożego błogosławieństwa i opieki naszej Patronki, Matki Bożej Dobrej Rady.