Czytania Liturgiczne Galerie zdjęć Panorama Kościoła Parafialnego Multimedia (YouTube)

30-820 Kraków, al. Dygasińskiego 44A
tel. (12) 6502701 lub 517149661
fax. (12) 6502719
e-mail: kancelaria@parafiaprokocim.pl
KONTO: PEKAO S.A. II O. w Krakowie nr:
59 1240 1444 1111 0000 0937 1747

III NIEDZIELA ADWENTU - Gaudete (16.XII.2018)

1. Dzisiaj przed kościołem odbywa się kwesta na pomoc w zakupie nowego busa dla Środowiskowego Domu Samopomocy Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej w Konarach. W trakcie zbiórki jest również prowadzony kiermasz rękodzieła podopiecznych tej placówki oraz innych produktów. Zachęcamy do wsparcia tej akcji.

2. Przed nami ostatni tydzień adwentowego czuwania. Od dziś rozpoczynamy Nowennę do Dzieciątka Jezus. Roraty odprawiamy w dni powszednie o 6.30. Przed Roratami, o 6.10 śpiewane są Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. Dzieci zapraszamy w tym tygodniu na Roraty: od poniedziałku do czwartku o 18.00, natomiast w piątek i sobotę o 16.30. W sobotę będą ostatnie Roraty dla dzieci. Przypominamy, że w Adwencie środową nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy odprawiamy 20 minut przed Mszą św. wieczorną, czyli o 17.40.

3. Od najbliższego piątku do niedzieli będziemy przeżywać rekolekcje adwentowe. Poprowadzi je ks. dr Paweł Gałuszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin naszej Archidiecezji, duszpasterz kobiet, misjonarz miłosierdzia. W piątek Msze św. z nauką rekolekcyjną będą o 6.30, 8.00 i 18.00; Msza św. z nauką dla młodzieży, szczególnie uczniów klas VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum przygotowujących się do bierzmowania - w piątek o 19.30. W sobotę - dzień spowiedzi adwentowej. Zapraszamy do korzystania z sakramentu pokuty od 6.00 do 12.00 i od 15.00 do 18.00. Prosimy, aby spowiedzi nie odkładać na ostatnie dwa dni przed świętami. Msze św. z nauką rekolekcyjną w sobotę będą o 6.30, 8.00 i 18.00. Składka zbierana w sobotę będzie przeznaczona na potrzeby rekolekcji. Program rekolekcji znajduje się na tablicy ogłoszeń i stronie internetowej naszej parafii. W sobotę ze względu na spowiedź rekolekcyjną kancelaria parafialna będzie nieczynna.

4. Chorych, do których nie przychodzimy z okazji I piątku będziemy odwiedzać z posługą sakramentalną w sobotę, 22 grudnia od 10.00 – prosimy o zgłaszanie chorych w zakrystii lub kancelarii.

5. Informujemy, że pomieszczenie dla rodziców z małymi dziećmi znajdujące się pod wieżą będzie czasowo wyłączone z użytkowania z powodu składowania tam części organów przewiezionych z Bazyliki Mariackiej. Przepraszamy za te utrudnienia.

6. W ubiegłą niedzielę i w ciągu tygodnia na pomoc Kościołowi na Wschodzie zebrano do skarbon kwotę 2860 zł. Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne „Bóg zapłać!”.

7. W najbliższym czasie pragną odwiedzić nasze domy kolędnicy misyjni. W tym roku będą zbierać ofiary na wsparcie swoich rówieśników w Rwandzie i Burundi, a także w innych krajach, gdzie pracują misjonarze z naszej archidiecezji. Dzieci z zapałem zaangażowały się w to dzieło, teraz zachęcamy do włączenia się w nie również dorosłych. W niedzielę, 30 grudnia kolędnicy misyjni będą odwiedzać te rodziny, które ich zaproszą - wystarczy wrzucić kartkę ze swoim adresem i numerem telefonu do puszki przy wyjściu z kościoła. Można to zrobić już dzisiaj lub w przez cały tydzień do przyszłej niedzieli włącznie po Mszy św. wieczornej. Stojący z puszkami dysponują przyborami do pisania. Przyjęcie kolędników jest docenieniem ich pracy i wysiłku, a złożone przy tej okazji ofiary - ogromnym wsparciem dla misjonarzy. Podany numer telefonu nie służy do informowania zapraszających o czasie wizyty kolędowej, lecz stanowi pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach.

8. Dzisiaj oraz w przyszłą niedzielę przed kościołem można nabyć sianko wigilijne. Złożone za nie ofiary zostaną przekazane naszym misjonarkom na potrzeby świąteczne dla ich podopiecznych.

9. Parafialny Zespół Caritas informuje, że w środę od 17.00 będą wydawane paczki świąteczne dla osób ubogich z naszej parafii, które zgłosiły chęć ich otrzymania. Nieodebrane w środę paczki będą rozdysponowane dla innych potrzebujących.

10. W czasie spotkania Duszpasterskiej Rady Parafialnej, które odbyło się w ubiegłą niedzielę:
- przedstawiono główne założenia programu duszpasterskiego „W mocy Bożego Ducha” i przybliżono postać Sługi Bożego o. Wilhelma Gaczka, pierwszego proboszcza naszej parafii, którego proces beatyfikacyjny rozpoczął si 4 września
- dokonano analizy statystyki praktyk niedzielnych: liczba uczestników niedzielnej Mszy św. w dniu 21 października to 3581 osób w kościele parafialnym /o 332 więcej niż w roku ubiegłym/
- przedstawiono działania podjęte w związku z translokacją organów piszczałkowych
- omówiono temat korzystania z parkingu parafialnego i poinformowano o ofiarach złożonych do skarbony w ciągu trzech miesięcy. Zwrócono też uwagę, że w dniach odprawiania pogrzebów w naszym kościele, kiedy dolna część parkingu jest zamknięta zdarza się, że niektórzy kierowcy pozostawiają samochody w miejscach niedozwolonych blokując drogę wyjazdową. Rozważano różne sposoby rozwiązania tej sytuacji łącznie z nieotwieraniem bramy wjazdowej na parking w godzinach porannych w dniach pogrzebów. Podkreślono po raz kolejny, że parking jest przeznaczony dla uczestników Mszy św. i nabożeństw w naszym kościele i tylko dzięki życzliwości parafii jest udostępniany w ciągu dnia dla innych kierowców. Szkoda, że nie wszyscy to doceniają.

11. W kiosku można nabyć kalendarze parafialne, kartki świąteczne, świece Caritas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, poświęcone opłatki oraz prasę katolicką. W dzisiejszym „Gościu Niedzielnym” bezpłatny dodatek – płyta CD „Najpiękniejsze kolędy”. Przypominamy, że w czasie Adwentu w dni powszednie kiosk jest czynny również w godzinach porannych: od 7.00 do 8.00.

12. W przyszłą niedzielę przedstawimy szczegółowe informacje dotyczące wizyty duszpasterskiej, która rozpocznie się w czwartek, 27 grudnia. Już dziś na tablicy ogłoszeń w przedsionku kościoła i na stronie internetowej naszej parafii można się zapoznać z planem kolędy do 7 stycznia.

Wszystkim Parafianom i Gościom modlącym się w naszym kościele życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki naszej Patronki, Matki Bożej Dobrej Rady.